1. Když přijedete do Maďarska, překvapí vás peníze. Všechno stojí stovky a tisíce. Mají o nulu navíc, takže stačí posunout desetinnou čárku o jedno místo doleva a jste plusmínus na cenách v Kč! Pozor, bankovky jsou navíc všechny stejně velké a tak je nutné sledovat nuly – je rozdíl jestli máte v ruce dvou- nebo dvacetitisícovku (200 nebo 2000 Kč).
2. Když přijedete do Maďarska, překvapí vás jazyk! Nikdy jste nic takového neslyšeli a naučit se to zvládou jen bratia Slováci. Maďarština má jen asi deset slov společných s ostatními jazyky. A má přes dvacet pět pádů. A např. fotoaparát je „fényképezőgép“. V Budapešti se můžete domluvit často i anglicky nebo německy, ve zbytku země často nezbývá než posunková řeč.
3. Maďarská kuchyně je sama o sobě skvělá, guláše, polévky, salámy, klobásy, ale i dezerty… JENŽE. Občas tamní lidé holdují podivným chuťovým kombinacím. Můžete se tak setkat s kombinací loupáček + párek k snídani. Já včera potkal v samoobslužný restauraci pána, co si dal na talíř karboše, rýži, a zalil to naběračkou majolky. A mé soukromé peklo maďarské kuchyně je maďarskej chleba. Většinou chutná jako studenej houskovej knedlík 🙁 Výjimka potvrzuje pravidlo.
4. Pokud jste už v Maďarsku, zajděte si někam do lázní s horkou vodou. Pokud mi něco v Česku chybí, pak tohle.
5. Pokud jste už v Maďarsku v lázních, tak si dávejte pozor, kolik té sirné vody jste tam (zdarma) z fontánky vylemtali. I nepatrný krkánek po opuštění lázní může vést k vyhlášení chemicko-biologického poplachu kolem vaší osoby.
6. Pokud si v Maďarsku budete chtít objednat Segedínský guláš, tak si vyklepou do hlavy důlek, nikdo tam nic takového nezná. Shánějte Székelygulyás. Stejně tak tam neexistuje Budapešťská pomazánka.
7. Když už jsem u toho žrádla, zajděte si na budapešťskou Velkou tržnici (Nagyvásárcsarnok) na některý z iks druhů štrúdlů. V přízemí vlevo. Po výrobcích z Inpeka (kdo najde v pečivu náplň, vyhrává zájezd na Maledivy) prožijete chuťovej orgasmus.
8. A zůstanu ještě u toho žrádla, u parlamentu na náměstí Lajose Kossútha (hned vedle vchodu do metra) najdete podnikovou prodejnu firmy PICK, výrobce Uheráků s velkým U. Akorát je až do března zavřená a v rekonstrukci, takže až na jaře.
9. Od žrádla k chlastu, Maďaři mají vynikající vína s pálenky, to se obecně ví, ale mají i dost solidní piva, která často předčí i mnohá naše. Doporučuju Dreher, Sopronyi, Borsodi.
10. Pokud jsem ve vás vyvolal stres a večerní pažravost, zamyslete se nad vejletem do Maďarska
Mimořádné číslo pro Vás zpracoval Jan Cihak, který je také autorem knížky : Sarajevo – tramvaje a trolejbusy. Jako poděkování za mimořádné číslo zpravodaje odkaz na jeho tvorbu :
Všichni příznivci tramvají, trolejbusů a všichni vy, kdo máte nějakého takového blázna v okolí, zbystřete: Jeden ústečák vydal knížku o historii tramvají a trolejbusů v bosenském Sarajevu. Knížka je plnobarevná, tištěná na křídovém papíře, má cca 1,3 kg hmotnost, 256 stran se spoustou textu a stovkami obrázků, schémátky i tabulkami. Knížka je k dostání u autora přímo v Ústí za 600 Kč za kus, možná by to byl tip na vánoční dárek. Klikněte ZDE