Vyberte stránku

Malý výletnický zpravodaj z Polska, země neznámé hned za rohem

1. Do Polska se rozhodně vypravte. Naši rodiče a prarodiče ho mají zafixované jako placatou, pochmurnou a chudobnou zemi, kde mají v krámech prd a není tam nic k vidění. Doba se dost změnila, a k vidění a ochutnání je toho v Polsku fakt hodně. Nezapomeňme, že narozdíl od nás dopadlo Polsko za II. světové války hrozně. Na půlce území byly reálně akorát hromady trosek, takže první desetiletí po válce to asi fakt bylo tak, jak naši rodičové vzpomínají.

2. Když přijedete do Polska, překvapí vás jazyk. Narozdíl od Maďarska se v Polsku DÁ dorozumět i česky! Prostě bratři Slovani. Akorát si budete chvíli zvykat na středověký pravopis a na to, že některá slova znějí podobně, ale znamenají něco sakramentsky jiného. Na počátku budete zděšení, že všichni „šukají drogy“ 😛 „Szukać“ je polsky „hledat, shánět“, a „droga“ je „dráha, komunikace, trasa“. Zkuste si ale zapamatovat pár frází, dělá to dobrý dojem, a Poláci nás mají docela rádi. A reagují nadšeně, když je někdo zdvořilý a aspoň polsky pozdraví. Není to jako někdy u nás – „nauč se česky, debile!“.

3. Když přijedete do Polska, překvapí vás ceny. V přepočtu na korunky je tam všechno zhruba stejně drahé, ne-li LEVNĚJŠÍ než u nás. Polsko tedy lze doporučit i proto, že si tam nepřipadáte jako chudí příbuzní, když vyjedete do Německa atd., kde každá blbost stojí 20 €. Oběd v příjemné hospůdce vás rozhodně nepřijde na čtvrtku výplaty jako v zemích západně od nás.

4. Když vejdete v Polsku do obchodů, překvapí vás kromě cen i KVALITA většiny potravin. Já si šmakuju. Zelenina i v levném diskontu vypadá jako zelenina a né jako kompost. Salámy a sýry luxus. Očividně to není o polských potravinách jako takových. Ale o tom, co si provozovatelé marketů V ČESKU objednávají za neřád.

5. V Polsku vás dnes překvapí i pivo! Spousta malých místních pivovarů, hafo značek a chutí, i zapálenej pivař zmlsanej z Česka si najde to svoje. Akorát pozor. Polské pivo obsahuje dost víc alkoholu než české, tak nedopadněte jako já. Americkej kamarád mi tam skoro vyexnul dvě piva za sebou a pak nás kvůli němu a jeho vopičce málem vyvedli z muzea polské kinematografie 😛

6. V Polsku se hojně opravují a stavějí dálnice, takže cesta autem bude téměř bez problémů. Velká polská města spojují pohodlné autobusy, např. PolskiBus, dvoupatráky s koženými sedadly, zásuvkami, Wi-Fi… prostě fajny.

7. Pokud ovšem pojedete vlakem, bohužel možná budete dost vzpomínat na ČasuDost – se slzou v oku. Dvě velké vlakové společnosti, neprodávají si navzájem jízdenky, mají i oddělené pokladny, pořád musíte hlídat, „s kým“ chcete jet. Docela bordel. Spoustu venkovských tratí v Polsku zkrátka zrušili, na rozluštění jízdního řádu potřebujete pomalu vědeckou kalkulačku. Navíc se v něm neustále něco mění. Ani spojení mezi velkými městy nejsou teda zrovna ještě vychytaná (dva vlaky po 20 minutách a pak dvě hodiny nic)… mají ještě co dohánět. Ale pokud je to ÉCéčko, mělo by to být OK.

8. Jak jsem říkal, v Polsku je co vidět! Počínaje přírodou, polská strana Tater a slavné Zakopane, na severovýchodě Bělověžský prales s opravdovými zubry, na severu zádumčivý tichý Balt, krásně kopcovité příhraničí ve Slezsku (hned nad naším „hřbetem“)… Oproti předsudkům mají i spoustu památek. Parádní je Kraków, Toruń kde pečou i slavné a dobré perníčky, slezská Wrocław se zrekonstruovaným centrem, moc pěkná je Poznań… U moře pak leží Gdańsk který už vypadá fakt jinak než naše středoevropská města. A máte pocit, že jste spíš někde v Dánsku. Apropos, nedaleko Gdańsku najdete něco neskutečného – křižácký hrad Malbork, největší cihlový hrad světa. Je opravený a na prohlídku budete potřebovat aspoň čtyři hodiny, prostě hrad jak kráva! Je teda fakt, že polské moře na koupání moc není. Pokud není opravdu 40 ve stínu, tak do polského moře vlezou jen hoodně otužilí lidi.

9. Naprostá většina míst, kde jsem doteď byl, mi přišla přátelská k dětem, dětské koutky, prolejzačky a atrakce, a mrňous v restauraci nebo tak nikoho nepohoršoval. Takže bych se nebál ani rodinné dovolené.

10. A „ježek“ se polsky opravdu neřekne „kaktus pochodowy“, ale „jeże“ :))) Tímto tvrzením jsem vyvolal pohoršení u polské kolegyně 😀

Mimořádné číslo pro Vás zpracoval Jan Cihak, který je také autorem knížky : Sarajevo – tramvaje a trolejbusy. Jako poděkování za mimořádné číslo zpravodaje odkaz na jeho tvorbu :

SARAJEVO - Tramvaje a trolejbudy Jan ČihákVšichni příznivci tramvají, trolejbusů a všichni vy, kdo máte nějakého takového blázna v okolí, zbystřete: Jeden ústečák vydal knížku o historii tramvají a trolejbusů v bosenském Sarajevu. Knížka je plnobarevná, tištěná na křídovém papíře, má cca 1,3 kg hmotnost, 256 stran se spoustou textu a stovkami obrázků, schémátky i tabulkami. Knížka je k dostání u autora přímo v Ústí za 600 Kč za kus, možná by to byl tip na vánoční dárek. Klikněte ZDE