Vyberte stránku

1.září z pohledu prvňáka – Přes noc se budíš, nemůžeš ani dospat, aby ti ráno mamka nafasovala ze skříně ten nejlepší model, který máš a zatím jsi ho měl jen ve školce na vánoční besídce. Na hodinách je právě 7:00 když dostaneš naloženo v podobě 30ti kilové aktovky s penálem vybaveným lépe než kdejaké papírnictví, nechybí ani pytlík na bačkůrky. Aby ses nepřevážil, do ruky ti šoupnou 20ti kilový kornout narvaný kinder čokoládama a můžeš vyrazit. Je právě 8:00, Ty sedíš ve třídě, která je dokola obsypána rodiči, v lavicích sedí plno dětí, poznávacím znamením je chybějící přední zub, přes blesky fotoaparátů si pomalu nevšimneš, že přichází třídní učitelka, další hodná teta, která si s námi bude hrát. Poté co jsi si vyslechl pár milých slov od té paní před tabulí a rodiče stihli vymlátit troje baterky ve fotoaparátu odcházíš po hodince domů. Cestou ujídáš dobroty z přecpaného kornoutu a pomalu zjišťuješ, že další den žádný kornout nebude a ani s tim hraním s tou hodnou tetou to asi nebude úplně tak, jako to bylo ve školce.

1.září z pohledu deváťáka – Jelikož víš, že jsi posledního srpna šel s kámoši zapít konec prázdnin, nařídil sis budíka na půl osmou, škola je za rohem to stihneš. Vylezeš z postele, mezi teplákama na lítání vyhrabeš jedny lepší, vycházkový tepláky, vezmeš mobil a cigarety a vyrážíš směr škola. Cestou do školy potkáváš svoje super spolužáky, tvoříte klasické kolečko, všichni jako ty největší kápa na škole zapalujete cigaretu, hrajete hru “tref flusancem střed kola“ a posmíváte se prvňákům, kteří sotva utáhnou aktovku s narvaným kornoutem, protože vy jste před devíti lety takoví vůbec nebyli! Protože jste se s třídní viděli už v půlce srpna, kdy jsi dělal reparát z prvouky, nikam se neženeš a ladným krokem přicházíš v 8:10 do třídy, která je poloprázdná, někdo je ještě na dovolené, jiní kouří před školou, někdo loví po škole pokémony, někdo nepřišel vůbec. Vyslechneš si od třídní, že takhle to nejde a na střední se s tímto přístupem neudržíš, skočíš si na záchod, vezmeš si vytištěný jídelníček na následující týden a odcházíš domů.

1.září z pohledu středoškoláka – jelikož jsi už ve druhém ročníku na střední, kam jsi se dostal jen proto, že jsi prásknul toho, kdo ukradl třídní knihu a učitelka ti dala na vysvědčení místo za pět jen za čtyři, do školy nepospícháš. Oblíkneš si jediné kalhoty, které máš, ano ty propálené z hospody a vyrážíš. Protože nechceš dělat problémy hned první den, stihneš přijít do třídy ještě před zvoněním. První lavice napěchovaný šprtama, kterých si ani nevšimneš, v zadních řadách poznáváš pár tváří z loňska, takticky zabíráš poslední lavici u okna kde je zásuvka, připojuješ nabíječku na telefon, dáš nohy na stůl a čekáš na příchod té, která ti bude po celý rok něco zakazovat. Zvoní, s příchodem třídní sundaváš nohy ze stolu a vstáváš. Třídní zděšena počtem přítomných sděluje pár organizačních věcí. Při snaze najít propisku v penále nacházíš pouze z půlky vykouřeného jointa z loňska, takže si opět nic nezapíšeš a po pár okamžicích je spolek devíti statečných rozpouštěn, než opustíš školu, zjistíš si otevírací hodiny v kantýně a odcházíš domů.